Субота, 11.01.2025, 23:55Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Бібліотеки ЦБС
Для користувача

Остап Оброца


                   (1931 – 1979 )

         Художник, майстер естампної графіки,  екслібрису.

          Член літературно- мистецького об'єднання « Хвилі Стрия»

 

Говорити про Остапа Оброцу  - це бачити саме життя  в усіх його складностях і протиріччях, що, мов яскраве світло проходило через призму його художницьких почуттів і, заломлюючись , уже несло нам самобутні кадри образної життєвої хроніки, ім’я  якій  - мистецтво.

  Народився Остап Оброца 22 червня 1931 року в селі Добрівляни на Стрийщині. Тут до сьогодні стоїть батьківська хата, де народився і виріс художник, де у хвилини втоми і неспокою знаходив душевну розраду, творче натхнення. У рідному селі Остап  Оброца закінчив початкову школу, згодом – Стрийську середню школу № 5. Навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. Труша. Значним для розвитку молодого таланту Остапа Оброци було навчання на факультеті графіки   Українського поліграфічного інститу ім. Івана Федорова у Львові. Тут він спрагло вбирає знання, розширює свій мистецький світогляд .

 Перші графічні спроби приносять успіх. Він починає усвідомлювати своє покликання як художника. Його хвилює і захоплює  українська національна символіка, орнаментика і вишивка, звідки він черпає для себе безмежжя творчих варіантів. Народжуються пейзажі Львова, краєвиди рідного села, гір Карпат.

 З - під різця Остапа Оброци одна за одною появляються гравюри, які згодом він об’єднує  в серію «Великі люди землі». Уже в цьому циклі художник переконливо показує силу і можливості свого таланту, знання історії, обрядів та звичаїв рідного народу. Натхненне, нескорене обличчя Захара Беркута, величаві могутні постаті Довбуша, Святослава, Сагайдачного, гайдамацька войовничість Гонти і Залізняка, важкий і благородний труд Франкових Каменярів – усе це втілення авторського задуму.    

                                      

 

Поступово все більше  Остап Оброца захоплюється малими графічними формами , зокрема екслібрисом. Тут він поступово стає визнаним майстром. Створив художник за нетривалий творчий період понад 150 книжкових мініатюр, що стали справжніми шедеврами українського  графічного мистецтва, експонувалися на зарубіжних виставках. Вони вражають глядача філігранною обробкою деталей, ним можна довго любуватися , довго їх розглядати. Пробував свої сили Остап Оброца  і в техніці кольорової ліногравюри. Виношував задум створити серію на теми народних пісень. Встиг реалізувати частину задуму – кілька кольорових ліногравюр, зокрема «Верховино, мати моя…», «Ой на горі та женці жнуть», «Степом, степом…». Бентежить душу його романтично – настроєві ліногравюри «Мелодія гір», «Білий вітер». Його твори сповнені  великої любові до рідного краю, вражають чарівним ліризмом і щирістю художньої мови.

Відомими є його оформлення книг П. Мирного, В. Романюка, В. Загорулька  та  акварельні цикли памяток бойківського та гуцульського народного будівництва, монументальні розписи у містах Сколе і Стрий.  Він мріяв проілюструвати поему Івана Франка «Мойсей». Були вже зроблені кілька олівцевих чорнових екскізів. Мріяв художник зайнятися технікою офорту.

Від початку діяльності був заступником літературно - мистецького  обєднання «Хвилі Стрия». Саме при ньому   обєднання мало найзначніші свої досягнення в образотворчому мистецтві, він любовно оформив експозицію музею «Хвилі Стрия» - від вітрин  - до кожного естампа чи картини .Тут в краєзнавчому музеї зберігається його творча спадщина. Його творчості властиві яскраві індивідуальні риси, які в своїй основі поєднують найкращі традиції українського професійного і народного мистецтва. В акварелях, віртуозних ліногравюрах, немов у дзеркалі, знайшли відображення багатство душі і палкий темперамент художника. Ними О. Оброца створив своєрідну образотворчу книгу буття свого народу, в якій звеличив його історію, побут, творчість, з великою любов’ю і щирістю відобразив красу рідного краю.

Україна багата талантами. Через те, певно, доля щедрою рукою гасить свічки їхнього життя... Помер Остап Оброца 21 листопада 1979 року. Похований у Стрию. На могилі стоїть бюст роботи стрийського художника Зеновія Куйбіди.

 Багатогранна творчість художника назавжди вписалася  золотою сторінкою в історію українського образотворчого мистецтва.   

 Його творча спадщина налічує понад 350 творів графіки, акварелі,станкового і монументального живопису, 109 екслібрисів. Вчений,історик, фольклорист, дослідник Григорій Дем’ян вже після смерті художника сказав: «Остап Оброца своєю творчістю, яка була наслідком глибокого вивчення, навіть наукового дослідження тем, які мали стати аркушем естампу чи акварелі, навіки вписав своє ім’я в історію культури рідного народу.

                               

 

 

Пошук
Наші ресурси
Територія фахівця
Презентуємо ЦБС
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0